Назад

Проект Ради Європи і Європейської комісії

«Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадянами» (COMUS)

Проект COMUS — спільний проект Ради Європи і Європейської Комісії «Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадянами», спрямований на розробку інноваційних моделей міського планування, що сприяють розв’язанню практичних проблем в історичних містах.

Його метою є сприяння національним і місцевим органам влади у здійсненні стратегічного оновлення та забезпечення сталого соціально-економічного розвитку малих і середніх історичних міст та околиць шляхом пристосування об’єктів культурної спадщини до сучасних потреб, реабілітації традиційного містобудівного середовища, розширення діапазону можливостей щодо його конструктивного використання.

Проект реалізується одночасно в шести країнах ініціативи ЄС «Східне партнерство»: Україна, Грузія, Молдова, Вірменія, Азербайджан, Білорусь. В основі проекту лежать напрацювання попереднього «Пілотного проекту з реабілітації культурної спадщини історичних міст» (2009-2011).

Проект передбачає комплексну взаємодію органів влади усіх рівнів і місцевих громад з метою покращення існуючого міського середовища невеликих історичних міст, зупинення деградації історичного середовища та заохочення місцевих мешканців до активної участі в процесі прийняття рішень і розробки стратегії розвитку міста.

За погодженням з Секретаріатом Ради Європи в Україні проект реалізовуватиметься одразу в трьох пілотних містах: Жовква (Львівська обл.), Луцьк та Прилуки (Чернігівська обл.).

З 2015 року м.Прилуки активно працює у проекті COMUS. Головне завдання пілотних міст – це створення Керівного плану. Розробка цього документу має стати результатом співпраці між міською владою, місцевою робочою групою та групою зацікавлених сторін. Була створена робоча група та група зацікавлених сторін. Керівний план повинен стати стратегічною основою операційної проектної діяльності у м. Прилуки. То ж першочерговим завданням для групи зацікавлених сторін у цьому питання було визначити ключові проблеми і можливості. Так, група зацікавлених сторін визначила п’ять основних проектних ідей:

Проектна ціль № 1. «Зворотній зв’язок поколінь мовою архітектури» (туристичний продукт & збереження культурної спадщини) – відновлення «елітної» вулиці Гімназичної та збереження фрагментів декоративної цегляної кладки на будинках кін. 19 поч. 20 ст.

На території міста зафіксовані й підлягають охороні унікальні археологічні, архітектурні та меморіальні пам’ятки. Місто славиться культовими спорудами початок 18 ст. та цивільними будівлями кінець 19 — початок 20 ст. Серед архітектурних стилів у Прилуках представлені: бароко, класицизм, модерн. До сьогодні можна спостерігати планову поквартальну забудову міста згідно плану 1870-х р. Автентичною є перша в Прилуках кам’яна споруда – Полкова скарбниця, побудована в 1714 р., яка єдина в своєму роді. У 1710-1720-х роках було збудовано ще дві споруди у стилі українського бароко: Спасо–Преображенська церква, яка нині є Соборною та Миколаївська церква, побудована як дзвіниця. Усі три споруди є пам’ятками національного значення. Унікальним є фрагмент садиби нащадків відомого гетьмана Скоропадського. Оригінальні будівлі цивільної забудови такі, як: будинок Золотарьова, Фріда, купця Московченка, готель Лапшука, садиба Володимира Тарновського.

На даний час пам’ятки зникають під сучасними будівельними матеріалами.

Проектна ціль № 2. «Пам'ять пращурів» привести в належний вигляд старе Центральне кладовище.

Проектна ціль № 3. Оглядовий майданчик на історичному валу міста. На території міста збереглася природна платформа для перегляду заплаву річки Удаю.

Проектна ціль № 4. «Культурно-мистецький центр», а саме: створення у місті культурного кластера, що вирішує питання і відновлення архітектури, збереження музейних фондів, створення картинної галереї, повернення міського архіву, створення молодіжного осередку, місце сімейного відпочинку, розвитку туризму.

Аргументація Проектної цілі № 4. «Культурно-мистецький центр».

Історико-культурна спадщина має великий вплив на розвиток соціально-економічного потенціалу міста, а саме: розвиток туристичної інфраструктури, народних промислів, діяльності народних майстрів. І в кінцевому результаті змінює світогляд місцевої громади на позитив по відношенню до своєї історико-культурної спадщини.

Планується на базі будинку статського радника Володимира Шкуратова створити культурно-мистецький комплекс – своєрідної платформи для громадського спілкування.

Будинок перебуває на балансі Прилуцького краєзнавчого музею та є комунальною власністю міста. Знаходиться подалі від багаторухливих вулиць, проте в межах історичної частини міста, поряд з козацькою святинею Полковою скарбницею. Будинок Шкуратова В.П. – об’єкт архітектури, який ДП «НДПІ Містобудування» пропонується занести до «Державного реєстру нерухомих пам’яток України» як щойно виявлені.

Унікальний будинок-замок, побудований на початку ХХ століття статським радником Володимиром Павловичем Шкуратовим – просвітителем, нащадком старовинного козацького роду часів Хмельниччини. Будинок побудований в стилі модерн. Планування будинку вільне, асиметричне. Різні по висоті обсяги створюють контрастну композицію, центром якої є гранована башточка. Фасад являє собою закінчену композицію завдяки великим штукатурним деталям, які об'єднані в групи і виділяються на тлі цегляних стін. Центральним елементом внутрішнього планування є сходи, навколо яких розташовуються кімнати.

На даний час будівля швидкими кроками руйнується. Існують ризики втратити будівлю через її повну руйнацію. Відновлення будівлі Шкуратова не тільки врятує будівлю від руйнування, але і вирішить ряд питань. На базі будинку Шкуратова буде створено кластер в області культури і творчості, творча лабораторія, центр культурних інновацій, інкубатор мистецтв, творча резиденція чи інша форма діяльності культурно-творчих інновацій, які будуть стимулювати підприємливість. Зокрема на базі будинку планується розташування «відкритих фондів» Прилуцького краєзнавчого музею, виставкових картинних залів, конференц-зали, арт-кафе, кав’ярня, магазин, творчі майстерні, молодіжні організації пов'язані з культурним змістом об'єкта, і т. п.). Центр буде здійснюватися діяльність культурного середовища для поліпшення популярності, доступності культурних продуктів і послуг, поширення інформації, комунікації, а також для збільшення привабливості для споживача.

У діяльності об'єкта будуть впроваджені культурні інновації*. Зокрема в діяльності культурно-мистецького центру будуть використані сучасні технології, наприклад, будуть обладнані інтерактивні експозиції, застосовані інноваційні рішення, інформування суспільства та рекламування послуг будуть здійснюватися за допомогою соціальних мереж. Будуть створені нові цифрові послуги і продукти. Планується створити культурно-мистецький комплекс орієнтований на європейську культуру. Прилуки мають працювати над створенням культурної політики міста. Потрібно залучати громаду, зокрема молоде покоління до проблем збереження історичної спадщини через можливість самим стати дійовими особами у формуванні культурної політики міста.

Проектна ціль № 6.

Парково-меморіальна зона «Сквер ім. Т.Г.Шевченка».

Аргументація Проектної цілі № 6.

Розташований в історичній частині міста, зокрема в межах археологічної пам’ятки Посад (ХІ-ХІІІ ст.).

Місто має свою чітко означену історичну частину, яка майже повністю є культурним і діловим центром. У ній розміщена велика кількість історичних об’єктів, у т.ч. культових споруд. Вона характеризується основними елементами, а саме: наявністю достатньої кількості торгівельних та соціально побутових закладів, що надають послуги населенню міста, основні транспортні переплетіння маршрутних перевезень мешканців, розміщення розважальних та культурних закладів, адміністративних, юридичних та фінансових установ. У центральній частині міста проводиться переважна кількість культурно-мистецьких заходів, що автоматично підвищує імідж саме цієї частини міста і приваблює до себе бізнес, інвестиції. Позитивним є і те, що центр міста виконує і презентаційну функцію, тому потребує першочергових покращень та ремонтів.

За останні роки в історичній частині міста проведено капітальний ремонт та реконструкцію ряду історичних будівель: собор Різдва Пресвятої Богородиці, Спасо-Преображенський собор, встановлено годинник та церковні дзвони на їх автентичних місцях - Миколаївська церква, поновлено покриття. Про те, у межах стародавнього міста залишаються відкриті питання благоустрою і зокрема скверу ім. Т. Г. Шевченка.

Планується створити меморіально-парковий комплекс.

Головна мета проекту:

 • змінити бачення громади стосовно збереження історико-культурної спадщини у місті;

 • покращити існуюче середовище, тим самим зупинити деградацію історичної спадщини;

 • заохотити місцевих мешканців до активної участі в процесі прийняття рішень та розвитку стратегії міста;

 • поява додаткових потоків відвідувачів і учасників.

Проблеми, які розв'язує проект:

 • збереження архітектурної пам'ятки;

 • вирішення питання розміщення фондів Прилуцького краєзнавчого музею ім. В. І. Маслова (відкриті фонди);

 • створення творчого осередку громади міста;

 • благоустрій вулиць Гоголя та Садової;

 • створення рекреаційної зони у заплаві р. Удай;

 • благоустрій скверу ім. Т. Г. Шевченка;

 • створення механізму збереження історико-культурної спадщини;

 • забезпечить доступність експозицій;

 • участь суспільства в культурних процесах;

 • створення інформаційного середовища, придатного для навчання і самонавчання всіх вікових груп;

 • електронні послуги.

Джерела фінансування:

 • субвенції, інвестиції: субвенції з державного бюджету міському бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій;

 • фінансування з боку міста: міський бюджет, Проект “Громадський бюджет - спільний успіх активних громадян та відкритої влади”, що впроваджується в Україні Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ;

 • зовнішнє фінансування: Міністерство культури України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України;

 • приватні інвестиції: інвестори, меценати.

 

 

 

Назад