Святий обов’язок нащадків

14 травня 2014

Це наша Пам’ять, наша Слава!

У Прилуках завершено створення Алеї Героїв

До Прилук повертаються Герої. Незабутні, мужні, справжні патріоти своєї землі. 9 травня у рамках загальноміських заходів до 69-ї річниці Перемоги у Сквері Вічної Слави відкрито другу частину Алеї Героїв.

Проект з увіковічення пам’яті Героїв Радянського Союзу та повних кавалерів ордена Слави, чиї долі були пов’язані з Прилуками, ініціювали ветерани міста. А втілили його у життя депутат Чернігівської облради, Почесний громадянин м. Прилуки Анатолій Мирошниченко та депутат Київради Сергій Варнавський. Бронзові погруддя Героїв виготовив столичний скульптор В’ячеслав Дідківський, який уже працював у проектах Анатолія Мирошниченка (реставрував єдиний в Україні пам’ятник Кобзарям у Сокиринцях, створював погруддя похованого у Сквері Вічної Слави в Прилуках Героя Радянського Союзу Митрофана Зіньковича).

Перші три монументи Алеї: погруддя Героїв Радянського Союзу Олександра Алгазіна, Олексія Панченка та Олександра Коробова – було урочисто відкрито у жовтні 2013-го. Тоді, окрім городян, меценати запросили на свято родичів Олександра Кузьмовича, Олексія Яковича і Олександра Васильовича. Отак із покоління в покоління передається пам’ять про подвиги визволителів, завдяки чому імена Героїв не зникають у небутті.

Багато слів вдячності було сказано тоді на адресу меценатів. Так було і 9 травня 2014 року, коли Алея Героїв поповнилася погруддями трьох повних кавалерів ордена Слави: Григорія Риженка, Івана Катєчкіна та Григорія Шекери.

– Маючи честь сьогодні відкривати нові пам’ятники Алеї Героїв, від себе особисто і від імені всієї нашої родини хочу подякувати Анатолію Мирошниченку та Сергію Варнавському за створення Алеї, збереження пам’яті про визволителів. Вітаю з Днем Перемоги всіх ветеранів і зичу їм здоров’я та благополуччя. Найголовніше – щоб над усіма нами було мирне небо, – сказав Олександр Риженко, син Григорія Івановича.

Погруддя свого батька він відкрив разом із Сергієм Варнавським. Анатолій Мирошниченко із Олегом та Георгієм Шекерами зняли біле полотнище із пам’ятника Григорію Шекері. Честь відкрити монумент Івану Катєчкіну випала заступнику міського голови Дмитру Даценку і учаснику бойових дій Великої Вітчизняної війни Борису Котеленцю. Окрім родичів повних кавалерів ордена Слави, ветеранів та керівництва Прилук, на урочистостях була присутня громадськість міста. Люди прийшли, аби вшанувати пам’ять безстрашних захисників Вітчизни.

Кожен із тих, чиї погруддя на День Перемоги постали неподалік Вічного вогню, гідний такої шани й поваги нащадків. Григорій Риженко удостоївся трьох орденів Слави за успішне виконання бойових завдань. Ордени Слави Івана Катєчкіна теж усі бойові: орден третього ступеня – за форсування Дністра, другого – за бій у ході Яссько-Кишинівської операції, коли взвод Івана Єгоровича знищив десятки ворожих танків, першого – за звільнення Бєлграда. Григорій Шекера три ордени отримав менш ніж за рік – із травня 1944-го по березень 1945-го. І теж усі за бойові заслуги.

Григорій Риженко, Іван Катєчкін, Григорій Шекера були абсолютно різними людьми, з різними характерами і долями. Але їх усіх об’єднує Подвиг, який вони здійснили у роки Великої Вітчизняної. І забувати про нього ми не маємо права.

– У календарі дуже багато дат. Але одна з них для нас свята – 9 Травня. Я б хотів, щоб День Перемоги був днем єднання нації, Сходу та Заходу України. Зараз це надважливо. Дякую всім, хто ціною свого життя, здоров’я подарував нам мир, чисте небо над головою. Два роки тому до мене звернулися ветерани з проханням здійснити їхню давню мрію – встановити у Сквері Вічної Слави Алею Героїв. І сьогодні ми завершили цей проект. Я і надалі робитиму все, щоб Подвиг визволителів не був забутий, – зазначив Анатолій Мирошниченко.

Сергій Варнавський, у свою чергу, наголосив:

– Я впевнений, що, скільки б часу не минуло, ми завжди пам’ятатимемо героїв Великої Вітчизняної, котрі мужньо захищали рідну землю від грізного ворога, боролися за її свободу. Алея Героїв – це данина шани визволителям. Прийдешні покоління, наслідуючи приклад дідів і прадідів, будуть зростати справжніми патріотами своєї країни.

Дуже зворушливо прозвучав виступ ветерана війни Бориса Котеленця, котрий дійшов до Берліна. Він, згадавши свій бойовий шлях, криваві битви Великої Вітчизняної, закликав співгромадян цінувати мир і зроблене меценатами:

– Ці люди роблять Прилуки красивими, особливими. У наших благодійників одна спільна «хвороба» – робити людям добро. Ми вас любимо. Спасибі за все.

Борис Котеленець висловив думку, що прилучанам слід також ушанувати солдатських матерів, встановивши у Сквері Вічної Слави пам’ятник і їм. Анатолій Мирошниченко та Сергій Варнавський одразу ж загорілися цією ідеєю і пообіцяли виконати прохання ветеранів до 70-річчя Перемоги.

Головний меседж, який надіслали меценати молодим поколінням, створивши Алею Героїв, такий: «Не забуваймо!» Завжди пам’ятаймо, яку ціну заплатив український народ за Перемогу. І об’єднуймося заради того, щоб зберегти здобутий визволителями Мир.

Сергій Новак

Газета “Відомості Чернігівщини” № 20 від 14 травня 2014 року

Переглядів:159