Місто Прилуки розташоване на півдні Чернігівської області на берегах річки Удай, є адміністративним, економічним і культурним центром Прилуцького району. Прилуки – третє за чисельністю місто в області. Відстань до обласного центру, м. Чернігова, 170 км та столиці, м. Києва, 150 км. Місто має зручне автомобільне та залізничне сполучення з іншими регіонами України.
Датою утворення міста вважають 1085 р., коли воно згадується в «Поучении» Володимира Мономаха та Іпатіївському літописі (1085-1092 рр.).
З 1362 року Прилуки входили до складу Великого князівства Литовського. Після російсько-литовської війни у 1504 році місто відійшло до Росії, а за Люблінською унією 1569 року – до Польщі. З 1590 року Прилуками володів магнат О.Вишневецький. У 1648-1781 роках – центр Прилуцького полку. У 1783році місто одержало магдебурзьке право. З 1782 року Прилуки – повітове місто Чернігівського намісництва, а з 1802 року – Полтавської губернії. У 1923-1930 роках місто було центром Прилуцького округу Полтавської області. У серпні 1932 року Прилуцький район увійшов до новоствореної Чернігівської області. Місто розташоване біля Удайської луки – там, де річка робить крутий вигин. Такий крутий вигин на річці зветься лука. Назва міста могла бути утворена від одного з двох дуже схожих слів. Слово прилук означає «край закруту, коліно»; слово прилука («прилучатися») в словнику Грінченка тлумачиться як «приєднання». Проте в цьому словнику є й інше значення слова прилука – «поляна серед лісів». Найвірогідніше, що в основі назви лежить лука, прилука – «закрут».
Прилуки розташовані на Полтавській рівнині. Рельєф погорбований; підняті рівнини чергуються з «блюдцями» понижень, ярами, долинами. Прилуччина багата на горючі корисні копалини (нафта, газ, торф), будівельну сировину (піски, глини) є бішофіт, водний розчин якого має цінні лікувальні якості.
Клімат помірно-континентальний з теплим, іноді жарким літом (середні температури +20, +25), м’якою зимою (середні температури -7). Опадів за рік випадає близько 500 мм.
Головною водною артерією міста є річка Удай – права притока р. Сули. Довжина річки - 327 км, площа - 7030 км. Бере початок поблизу с. Рожнівка Ічнянського району, має звивисте русло, заплава річки подекуди заболочена.
Прилуцька міська територіальна громада, яка розташована в Прилуцькому районі Чернігівської області, утворена відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №730-р від 12 червня 2020 року «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернігівської області». До складу громади входить одне місто Прилуки.
Площа Прилуцької міської територіальної громади становить 42,75 км² .
За офіційними даними станом на початок 2022 року населення міста – 51637 осіб. Кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб станом на 01 листопада 2024 року складає 2806 осіб.
Дохідна частина бюджету Прилуцької міської територіальної громади у 2024 році запланована у сумі 573630,3 тис. грн.
Провідною галуззю економіки міста, що забезпечує зайнятість працездатного населення, наповнення бюджету міста Прилуки, є промислове виробництво.
Основні види промислової продукції, яка випускається підприємствами: хлібобулочні вироби, м’ясні та ковбасні вироби, тютюнові вироби, пластмасові вироби, готовий одяг, нафта, газовий конденсат, нафтовий і природний газ, металеві вироби, штучна колагенова оболонка, верхня частина взуття, газети, журнали та інша поліграфічна продукція, офісні крісла та комплектуючі, цегла, черепиця та інші будівельні вироби й конструкції.
Найбільша частка обсягів реалізованої продукції промисловості міста зосереджена на підприємствах переробної промисловості, серед яких переважає виробництво харчових продуктів та тютюнових виробів.
У місті працює 5 філій банків, серед них філії Ощадбанк, Полікомбанк, ПриватБанк, ПУМБ, Райффайзен Банк.
Розвинута інфраструктура ринкового середовища в місті сприяє розвитку підприємництва. Зареєстровано 2,9 тисяч фізичних та близько 300 юридичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю.
У м. Прилуки функціонує 14 закладів дошкільної освіти, 2 гімназії, 9 ліцеїв, Центр творчості дітей та юнацтва, Центр науково-технічної творчості молоді, дитячо-юнацька спортивна школа, технічний фаховий коледж, фаховий гуманітарно-педагогічний коледж ім. І. Я. Франка, фаховий медичний коледж та професійно-технічний ліцей, два комунальні заклади спеціалізованої мистецької освіти.
На території міста працює 9 закладів культури: 5 бібліотек, дитяча музична школа та школа мистецтв, міський Будинок культури з філією та краєзнавчий музей з філією.
Протягом першого місяця після повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України Прилуцька міська громада, яка розміщується поблизу важливих логістичних шляхів, перебувала у частковій облозі та мала великі ризики окупації.
Прилуцька міська громада має досвід участі в проєктах міжнародної технічної допомоги та за участі міжнародних та українських організацій: UNDP, GIZ, IREX, ACTED, USAID, Expertise France, British Council, Міжнародна організація з міграції, Solidarity Fund Pl in Ukraine, U-LEAD з Європою, Finn Church Aid, Український культурний фонд, Гуманітарний фонд для України, Українська бібліотечна асоціація, БО «Українська освітня платформа», Агенство розвитку приватної ініціативи, БФ «Восток SOS», БО «БФ «Карітас-Київ», Фонд Terre des hommes в Україні, БФ «Право на захист», ГО «Чернігів Європейський», БФ «Рокада», Запорізький благодійний фонд «Єдність за майбутнє», БО «Благодійний фонд «Стабілізейшн суппорт сервісез», Товариство Червоного Хреста України, ГО «Агенція відновлення та розвитку», ГО «Подільська агенція регіонального розвитку», Агенція регіонального розвитку Чернігівської області, ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» та інші.
Досвід співпраці полягає у реалізації проєктів та підтримка у наступних сферах: соціальний захист, освіта, охорона здоров’я, культура та креативні індустрії, енергозбереження, безпекові питання.
Профіль Прилуцької територіальної громади (завантажити)