Профілактика сказу - пероральна імунізація диких тварин
Для боротьби зі сказом фахівці Держпродспоживслужби виконують комплекс антирабічних ветеринарно – санітарних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію захворювання і передбачає вакцинацію домашніх тварин, включаючи обов'язкову вакцинацію всього поголів'я собак і котів на території області, а сільськогосподарських тварин – при спалахах захворювання.
Досвід боротьби зі сказом в дикій фауні показує – лише пероральна вакцинація гарантує створення імунного фону в диких м’ясоїдних тварин.
Пероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин здійснюється весною та восени шляхом розповсюдження принад із вакциною вручну або авіатранспортом. Наразі, у зв'язку з воєнним станом, проводиться лише наземний розподіл принад на узліссях, на узбіччі доріг, біля річок, на сільськогосподарських угіддях тощо.
Принада має вигляд невеликих брикетів із запахом м'ясо-кісткового борошна, всередині яких капсула із вакциною.
Вакцина сприяє створенню імунітету, не викликає захворювання у молодих тварин, не сприяє виділенню вакцинного вірусу зі слиною, безпечна для інших тварин, безпечна для людини та природного середовища, стабільна в польових умовах.
У разі виявлення подібних принад - не беріть їх руками і не переносьте з місць розкладання, щоб тварини змогли їх знайти.
Головний спеціаліст санітарно-екологічного контролю міської ради,
за інформацією Прилуцької районної державної лікарні ветеринарної медицини
БЕРЕЖІТЬСЯ СКАЗУ
Сказ (водобоязнь, гідрофобія) – одна з найнебезпечніших вірусних хвороб, спільних для тварин та людей, за якою уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами і завжди закінчується смертю. Поширюють сказ у природі лисиці, вовки, єнотовидні та бродячі тварини.
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.
Як розпізнати хвору на сказ тварину?
Головна ознака хворих тварин – зміна їх поведінки. Поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень – одна з характерних ознак захворювання їх на сказ. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин.
Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.
Правила утримання домашніх тварин:
охороняйте домашніх тварин від укусів інших тварин;
регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам;
вигулюйте собак в намордниках та на повідку;
не заводьте собак і кішок заради забави, не виганяйте їх на вулицю.
У випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої державної установи ветеринарної медицини. При виявленні трупів диких тварин уникайте з ними будь-якого контакту і терміново повідомте державну ветеринарну установу.
При несвоєчасно проведених щепленнях, які здійснюються після укусу інфікованої тварини, хвороба закінчується смертю.
Якщо Вас вкусила або ослинила підозріла тварина:
- повідомити державну установу ветеринарної медицини та звернутись до медичного закладу для отримання допомоги;
- негайно промити мильною водою місце укусу чи ослинення.
ШАНОВНІ ВЛАСНИКИ ТВАРИН! При найменших ознаках захворювання тварин на сказ, отриманні покусів від тварин, виявленні трупів тварин просимо терміново повідомляти Прилуцьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області за номером 5-05-15, 3-86-29.
Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних бур’янів
Полинолиста Амброзія – це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20 - 180 (250) см, з міцною кореневою системою, яка проникає в грунт до 4 метрів, зневоднючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і заглушує культурні посіви. Крім того, під час цвітіння, може бути алергеном для людей чутливих на пилок цієї рослини.
Доводимо до відома керівників підприємств, установ, організацій, суб’єктів господарювання, мешканців міста, що відповідно до п.3.2, п.4.2, п.6.1.9.9. та п.6.1.9.10. Правил благоустрою території м. Прилуки (нова редакція), затверджених рішенням міської ради від 25.10.2019 №2 (62 сесія 7 скликання) вони зобов'язані регулярно обстежувати власні, прилеглі, закріплені території з метою виявлення та знищення амброзії полинолистої.
Головний спеціаліст санітарно-
екологічного контролю управління
з питань НС та ОР міської ради А.Г.БОЙЧЕНКО
До уваги суб'єктів господарювання!
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Положення про єдину державну систему цивільного захисту, постанови КМУ від 03 вересня 2008 року № 774-10 та з метою впорядкування звітності з питань цивільного захисту центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших суб’єктів забезпечення цивільного захисту, затверджено Табель термінових та строкових донесень з питань цивільного захисту Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 липня 2024 року № 502.
За інформацією Прилуцького районного управління
Головного управління ДСНС України у Чернігівській області
Комплексний план заходів щодо профілактики лептоспірозу серед населення Чернігівської області на 2023-2025 роки (план завантажити)
Тепла та спекотна погода традиційно спонукає громадян вирушати на відпочинок до водойм. Здебільшого, це найближчі до місця проживання річки, озер, або ж ставки. Однак зручно не означає безпечно. Саме тому, найбільша кількість трагічних випадків фіксується саме на таких "диких" місцях відпочинку.
Лише у травні зареєстровано 7 випадків загибелі на водоймах, тому звертаємося до громадян з проханням дотримуватись елементарних правил безпеки, а саме:
Купатися краще ранком або увечері, коли немає небезпеки перегріву; плавати не більше 20 хвилин, не доводити себе до переохолодження. Бажано чергувати плавання з рухливими іграми на березі.
Не входити і не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці або у стані алкогольного сп’яніння.
Альтернативою обладнаному пляжу може бути лише безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном.
Небезпечно пірнати в незнайомих місцях.
Якщо раптом захопило плином, потрібно, рухаючись за течією, поступово під невеликим кутом плисти до берега.
У місцях, де багато ряски, плисти потрібно біля самої поверхні води, не роблячи різких рухів. Коли руки чи ноги раптом заплуталися в стеблах, зупинитися, прийняти позу «поплавка» і спробувати звільнитися.
Дуже обережно потрібно плавати на надувних матрацах, іграшках, автомобільних камерах: вони можуть спуститися, їх може віднести вітром або плином далеко від берега.
Діти повинні купатися тільки під наглядом дорослих, які, у свою чергу, повинні навчити дітей плавати, простежити, щоб вони не запливали за обмежувальні буї, і не допускати грубих ігор у воді.
Пам'ятайте! Безпечність та нехтування правилами поведінки на водоймах тягне за собою трагічні наслідки! Будьте уважними та обережними, не випробовуйте долю та бережіть найвищу цінність - людське життя!
За матеріалами Департаменту цивільного захисту та оборонної роботи
Чернігівської обласної державної адміністрації
Правила поведінки під час відпочинку біля водойм та долікарняна допомога потерпілому
1. Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.
2. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.
3. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкості вітру до 10м/сек, при температурі води – не нижчою за +18°С, t° повітря – не нижчою за +24°С.
4. Перед купанням рекомендується пройти огляд лікаря.
5. Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5–2 години.
6. Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.
7. У воді варто знаходитися не більше 15 хвилин.
8. Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні.
9. Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.
10. Перед тим, як стрибати у воду, переконайтеся в безпеці дна й достатній глибині водоймища.
11. Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.
12. Кататися на човні (малому плавзасобі) дозволяється тільки після отримання дозволу та реєстрації в чергового по човновій станції.
Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи в постійному напруженні, не гоніться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря й необхідних тренувань.
1. Купатися в місцях, які не визначені місцевими органами виконавчої влади та не обладнані для купання людей.
2. Вилазити на попереджувальні знаки, буї, бакени.
3. Стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього.
4. Пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів.
5. Використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання.
6. Плавати на плавзасобах біля пляжів та інших місць, які не відведені для купання.
7. Вживати спиртні напої під час купання.
8. Забруднювати воду й берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття, тощо), прати білизну й одяг у місцях, відведених для купання.
9. Підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання.
10. Допускати у воді небезпечні ігри, які пов’язані з обмеженням руху рук і ніг.
11. Подавати помилкові сигнали небезпеки.
12. Дітям, які не вміють плавати, заходити глибше, ніж до пояса.
13. Купання дітей без супроводу дорослих.
1. Купання дозволяється в спеціально обладнаних місцях, визначених місцевими органами виконавчої влади, під наглядом дорослих (педагогів, керівників або батьків).
2. До купання допускаються групи дітей до 10 осіб під наглядом одного відповідального, який уміє добре плавати і знає прийоми рятування на воді.
3. Біля місця купання має бути обладнаний медичний пункт, а в разі його відсутності купання має здійснюватись під наглядом медпрацівника.
4. Місця купання обладнуються рятувальними постами з рятувальними засобами. Крім того, в місцях купання дітей аварійно-рятувальними службами ретельно перевіряється дно, про що складається акт перевірки, вимірюється температура води і повітря.
5. Діти допускаються до купання після огляду лікарем.
6. Роздягання та одягання дітей проводиться під наглядом організатора купання (одяг кожної дитини викладається у рядки окремими купами).
7. До й після купання проводиться перевірка наявності дітей шляхом шикування їх у ряд відповідно до місць, де складено їх одяг.
8. Відповідальний за купання повинен: нагадати дітям правила поведінки на воді до початку купання, увійти у воду першим (до дозволеної межі), а вийти останнім.
9. При особистому купанні дітей дорослі зобов’язані постійно спостерігати за ними.
Перш за все, постраждалого необхідно якнайшвидше доставити до берега та викликати екстрену допомогу - 103.
Зверніть увагу, що надавати першу допомогу у воді може лише досвідчений рятувальник. Не намагайтесь витягти людину з води, якщо небезпека може загрожувати і вам.
Очистіть ротову порожнину потерпілого від піску та водоростей і переверніть потерпілого, аби вода витекла з верхніх дихальних шляхів (дітей тримають за ноги, головою донизу).
Якщо людина не дихає, починайте штучне дихання: затисніть потерпілому носа, вдихніть повітря та видихніть в рот потерпілому. Повторюйте процедуру з інтервалом в 4 -5 секунд. Маленьким дітям штучне дихання роблять, одночасно вдуваючи повітря в рот та ніс.
Якщо відсутнє серцебиття, починайте робити непрямий масаж серця:
Коли потерпілий прийшов до тями, його слід зігріти: закутайте його в ковдру, за можливості дайте теплий солодкий чай.
Обов’язково дочекайтесь медиків! Ускладнення від утоплення можуть бути відкладеними і проявитися не відразу.
Будьте пильними, бережіть себе та дітей!
За матеріалами Департаменту цивільного захисту та оборонної роботи
Чернігівської обласної державної адміністрації
Про профілактику пожеж
Пожежа - це стихійне лихо, що виникає періодично.
За статистикою, 80 % усіх пожеж відбувається в житлових приміщеннях. При цьому в 9 випадках із 10 загоряння супроводжується загибеллю і травматизмом людей від диму та вогню. І найголовніше: переважна більшість пожеж — результат наших з вами легковажності й необережності.
Чому виникають пожежі? Назвемо основні причини виникнення пожеж у побуті:
необережне поводження з вогнем під час куріння й приготування їжі;
використання імпортних побутових приладів, теле-, відео- та аудіотехніки, не адаптованих до вітчизняної електромережі;
проведення електрогазозварювальних робіт під час ремонту квартири;
дитячі ігри з вогнем;
діяльність комерційних структур, які розміщують свої вибухопожежонебезпечні виробництва в житлових будинках, і під ними.
Заходи профілактики виникнення пожеж відомі практично всім. Про те, як уберегти своє помешкання від спалаху й боротися з вогнем, якщо пожежа все-таки почалася, слід нагадати ще раз.
У разі виникнення пожежі в квартирі негайно викличте пожежників. Повідомте про загоряння сусідів з поверху, попросіть їх відвести в безпечне місце дітей і людей похилого віку, а також попередьте про пожежу мешканців інших поверхів. Не чекаючи прибуття пожежної команди, починайте за допомогою сусідів гасити пожежу підручними засобами (вогнегасником, щільною мокрою тканиною, водою з внутрішніх пожежних кранів, розташованих на сходових майданчиках, та ін.) Щоб усунути небезпеку враження електричним струмом, слід відключити подачу електроенергії у квартиру (автомат із вимикачем знаходиться в щитку на сходовому майданчику). Не гасіть легкозаймисті рідини водою - це неефективно! Користуйтеся вогнегасником, а за його відсутності - мокрою тканиною, піском, навіть землею з квіткового горщика або пральним порошком. Не відчиняйте вікон і дверей, аби уникнути притоку повітря до вогнища займання, не розбивайте стекол! За необхідності відчиніть або вибийте двері до кімнати, що зайнялася, прикрийте руками обличчя, стійте збоку від отвору дверей, щоб вас не обпалило полум'ям, яке вирвалося з кімнати.
Якщо ліквідувати пожежу власними силами не вдається, негайно залиште квартиру! Покинути її межі можна тільки з упевненістю, що там нікого не залишилося. Особливо треба стежити за дітьми: від диму вони можуть ховатися в шафах, під столами, ліжками, в туалетах, ванних кімнатах і найчастіше не відгукуються на поклик.
Пересуваючись задимленою квартирою за відсутності респіратора або протигаза, дихайте через мокру ганчірку. Задимленими коридорами в приміщенні великої площі пробирайтеся рачки або повзком - унизу менше диму. В разі неможливості евакуації з квартири сходовими маршами використайте балконні пожежні сходи, а якщо їх немає, то вийдіть на балкон, щільно зачинивши за собою двері, й криками чи в будь-який інший спосіб приверніть увагу перехожих і пожежників. Не намагайтеся самостійно перебратися на сусідній балкон - це небезпечно!
Викликаючи пожежну команду, чітко відповідайте на питання служби «101». Точно назвіть адресу, де відбулося загоряння, телефон, прізвище квартиронаймача, кількість поверхів у будинку, як до нього під'їхати та ін.
Намагайтеся зустріти пожежні машини. Це дозволить заощадити якийсь час і допоможе рятувальникам уточнити всі необхідні деталі.
Не забувайте традиційних рекомендацій пожежних:
ніколи не куріть у ліжку;
навчіть дітей правильно поводитися з вогнем, а до цього моменту не допустіть можливості потрапляння сірників до дитячих рук;
не залишайте без нагляду ввімкнені електроприлади, особливо праски, обігрівачі, телевізори;
не користуйтеся саморобними електроприладами й «жучками»;
стежте за станом проводки, не вмикайте в одну розетку декілька побутових приладів великої потужності;
не розігрівайте лаки й фарби на відкритому вогні;
не використовуйте для прання органічних розчинників, не сушіть речі над газовою плитою;
не використовуйте саморобних гірлянд для ялинки; хлопавки й бенгальські вогні запалюйте подалі від хвої, будьте обережні з маскарадними костюмами з паперу і вати, щоб уникнути «святкових» пожеж;
не захаращуйте горища, підвали, лоджії - потенційні шляхи евакуації в разі пожежі;
не зберігайте на балконах легкозаймисті речовини;
стежте за пожежною безпекою не тільки своєї квартири, але й будинку, двору, а в разі порушень звертайтеся до інспектора пожежного нагляду.
Рекомендуємо застрахувати себе і своє майно на випадок пожежі, а документи, гроші й інші цінності зберігати в місці, відомому всім членам вашої родини. Статистика пожеж переконливо доводить про необхідність суворого дотримання правил пожежної безпеки й не економити на засобах порятунку.
Пам'ятаймо про це!
Управління з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи міської ради за матеріалами Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернігівської області
До уваги утримувачів домашньої худоби та птиці!
Відповідно до Протоколу №1 засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Прилуцькій районній державній адміністрації від 23.01.2024 наголошуємо про необхідність постійного дотримання вимог Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.10.2011 №547, Ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці в особистих селянських господарствах, затверджених наказом Державного департаменту ветеринарної медицини України, від 19.12.2006 № 100.
Управління з питань надзвичайних
ситуацій та оборонної роботи міської ради
Заборонено спалювати відходи, у тому числі залишки рослинності !!!
Випалювання сухої рослинності це — забруднення атмосферного повітря, руйнування екосистем (знищення комах, тварин, рослин та мікроорганізмів), погіршення якості грунту, спричинення різноманітних захворювань, руйнування будівель та об'єктів інфраструктури.
Відповідно до статті 42 Закону України “Про відходи”, Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства № 105 від 10.04.2006, протокольного рішення засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 09.03.2023 № 3, підпункту 6 пункту 14.2. Правил благоустрою території м.Прилуки (нова редакція), затверджених рішенням міської ради від від 25.10.2019 №2 (62 сесія 7 скликання) спалювати рослинні рештки, суху рослинність, порушувати правила протипожежної безпеки категорично заборонено.
Компостування — це цивілізоване поводження із залишками рослинності, це:
-добрива вже знаходяться на земельній ділянці, тобто транспортування відпадає;
-Ви знаєте що там знаходиться;
-розкладаючись листя, бадилля, дрібні гілочки повертають всі поживні речовини, які були накопичені в період вегетації. Ті частини, що розкладаються повільніше, виконують структуруючу функцію грунту, покращуючи його якість.
-також поступово розкладаючись, залишки живлять бактерій і комах, що існують в грунті. Такий симбіоз видаляє з грунту патогенні організми грибкового та бактеріального типу.
Ще одне застосування опалого листя — це мульчування ним рослин на присадибній ділянці. У такий спосіб захищається грунт та поліпшується його якість. Мульчування перешкоджає росту бур’янів.
Таким чином виконуючи компостування та мульчування господар не тільки не має негативного впливу на довкілля, а навпаки — відновлює та живить грунт, поліпшує якість повітря бо не спалює рослинні залишки.
Комунальне підприємство “Муніципальний контроль” нагадує, що спалювання відходів, у тому числі й рослинних решток це — порушення Правил благоустрою території м. Прилуки (нова редакція) тягнуть за собою накладення штрафу на фізичних осіб: від 340 до 1360 грн; на юридичних осіб: від 850 до 1700 грн (стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Стосовно іншої сухої рослинності (стерні, сухих гілок дерев, тощо), то частиною 3 статті 27 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Однак, на даний час, вищевказаний порядок не затверджений, а тому будь-які дії щодо спалювання сухої рослинності будуть вважатися самовільними та протиправними.
За спалювання решток сухої рослинності, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачається адміністративна відповідальність у вигляді накладання штрафу на громадян від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060-6120грн.) і на посадових осіб - від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300-21420грн.).
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(6120-12240грн.) і на посадових осіб - від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(21420-30600грн.).
У березні 2022 року внесено зміни до статті 113 “Диверсія” Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану, до яких віднесено і підпали.
При виявленні порушників законодавства щодо заборони спалювання сухої рослинності, у тому числі рослинних решток необхідно повідомити органи національної поліції за телефоном “102” або Державну екологічну інспекцію у Чернігівській області за телефоном (0462) 62-13-65.
Головний спеціаліст санітарно-екологічного
контролю управління з питань надзвичайних
ситуацій та оборонної роботи міської ради А.Г.БОЙЧЕНКО
Поради від ДСНС: що робити у випадку радіаційної загрози
https://dsns.gov.ua/.../nebezpeki.../radiaciina-nebezpeka
https://web.telegram.org/a/#-1152058353
З метою інформування населення про мінну безпеку Мінреінтеграції підготувало 39 флеш-відеороликів, які є доступними для вільного скачування та перегляду за посиланням:
https://drive.google.com/drive/folders/1uRVyIo49HVIQMshsDa3G4GM_QCAS9ndN
Увага! Шановні мешканці м.Прилук та Прилуцького району інформуємо вас
про небезпеку вибухонебезпечних предметів!
У наслідок широкомасштабного військового вторгнення рф в Україну та ведення їх військами активних бойових дій, постійних обстрілів, мінувань територій та об’єктів цивільної інфраструктури в межах населених пунктів, включаючи встановлення саморобних вибухових пристроїв, майже 14 % території держави стали небезпечними від вибухонебезпечних предметів.
Зважаючи на критичне соціальне значення порушеного питання та необхідність попередження випадків травмування цивільного населення через небезпечне поводження з вибухонебезпечними предметами до вашої уваги пропонуємо переглянути відео матеріал:
https://drive.google.com/file/d/1CXKYZpSg7z9rkcIq3DLOu05Hzs00Rufp/view?usp=sharing .
Укриття населення у фонді захисних споруд цивільного захисту
1. До захисних споруд цивільного захисту належать:
1) сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів;
2) протирадіаційне укриття - негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
2.Для укриття населення також використовуються споруди подвійного призначення - наземні або підземні будівлі/споруди чи їх окремі частини, що спроектовані або пристосовані для використання за основним функціональним призначенням, у тому числі для захисту населення, та в яких створені умови для тимчасового перебування людей.
Найпростіше укриття - це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій можливе тимчасове перебування людей з метою зниження комбінованого ураження від небезпечних чинників, а також від дії засобів ураження в особливий період.
Захисні споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття складають фонд захисних споруд цивільного захисту і належать до засобів колективного захисту.
3. Укриттю підлягають:
1) у сховищах:
а) працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту та розташованих у зонах можливих значних руйнувань населених пунктів;
б) працівники найбільшої працюючої зміни атомних електростанцій, інших ядерних установок, працівники суб’єктів господарювання, які забезпечують функціонування таких станцій (установок) та перебувають у зоні можливих значних руйнувань навколо них;
в) працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, віднесених до категорії особливої важливості цивільного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктів;
г) хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, які не підлягають евакуації в безпечне місце і перебувають у зонах можливих значних руйнувань населених пунктів;
2) у протирадіаційних укриттях - населення, у тому числі працівники суб’єктів господарювання, хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, евакуйоване населення, яке проживає або працює в зонах можливого небезпечного і значного радіоактивного забруднення, крім тих, хто підлягає укриттю у сховищах;
3) у спорудах подвійного призначення - населення, яке підлягає укриттю в захисних спорудах цивільного захисту, крім таких споруд, що мають перебувати в постійній готовності до використання за призначенням;
4) у найпростіших укриттях - населення, яке не підлягає укриттю в захисних спорудах та спорудах подвійного призначення.
Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
У разі використання однієї захисної споруди цивільного захисту кількома власниками, користувачами, юридичними особами вони беруть участь в утриманні такої споруди відповідно до укладених між ними договорів.
Захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
Контроль за створенням фонду захисних споруд цивільного захисту, готовністю його об’єктів до використання за призначенням забезпечує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та його територіальні органи спільно з місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
На балансі суб’єктів господарської діяльності міста різних форм власності перебуває на обліку 52 захисні споруди цивільного захисту.
З них:
- Сховищ – 23 (державної власності - 4, комунальної власності - 8, приватної власності - 11).
- Протирадіаційних укриттів (ПРУ) – 29, (державної власності – 3, комунальної власності – 18, приватної власності – 8).
Захисні споруди комунальної власності забезпечені питною водою, продуктами харчування довгострокового харчування, аварійними джерелами живлення.
ПЕРЕЛІК сховищ та протирадіаційних укриттів м.Прилуки (додається)
ПЕРЕЛІК споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів м.Прилуки (додається)
Пунтки незламності комунальної власності
№ |
Назва закладу |
Адреса, відповідальна особа, контактний телефон |
Наявність споруди ЦЗ |
Наявність котельні |
1 |
Приміщення Прилуцької міської ради |
вул. Незалежності, 82 (Степаненко Борис Миколайович, 066 06 76 425) |
- |
Індивідуальна (газ) |
2 |
Прилуцький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №10 (ліцей №10) |
вул. Київська, 375 (Зімбалевська Юлія Петрівна, 066 88 31 059) |
Найпростіше укриття |
Індивідуальна (газ, дрова) |
3 |
Центр творчості дітей та юнацтва Прилуцької міської ради Чернігівської області |
вул. 1 Травня, 80 (Савченко Тетяна Михайлівна, 050 263 50 22) |
Сховище |
Індивідуальна (газ) |
4 |
Прилуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Прилуцької міської ради |
вул. Саксаганського, 14 (Самусенко Олександр Миколайович, 050 915 22 25) |
- |
Централізоване |
5 |
Заклад дошкільної освіти комбінованого типу №15 Прилуцької міської ради |
2 пров. Миколаївський, 14-А (Веремієнко Світлана Анатоліївна, 066 078 20 56) |
ПРУ |
Індивідуальна (газ) |
6 |
Дошкільний навчальний заклад №10 |
вул. Низова, 60 (Дрожнікова Лариса Василівна, тел.: 38219) |
- |
Індивідуальна (газ) |
7 |
Прилуцький ліцей №13 імені Святителя Іоасафа Бєлгородського |
вул. Сорочинська, 36 (Калюжний Микола Володимирович, тел:74000) |
Найпростіше укриття |
Індивідуальна (газ) |
8 |
Заклад дошкільної освіти № 2 |
вул. Садова, 149А (Савченко Марина Василівна, тел: 74527) |
- |
Централізоване |
9 |
Позашкільний навчальний заклад Прилуцька дитячо-юнацька спортивна школа Прилуцької міської ради Чернігівської області |
вул. Пушкіна, 104-а (Харченко Віктор Миколайович, тел.: 50177) |
- |
Індивідуальна (газ, дрова) |
10 |
Дошкільний навчальний заклад № 8, центр В.О.Сухомлин- ського |
вул. Соборна, 42 (Ляшенко Олена Іванівна, тел.:33185) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
11 |
Дошкільний навчальний заклад № 27 |
вул. Гвардійська, 90 (Борисенко Неля Анатоліївна, тел.: 76370) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
12 |
Ліцей № 9 |
пров. Фізкультурника, 24 (Симоненко Наталія Петрівна, тел.: 53211)
|
Найпростіше укриття |
Централізоване |
13 |
Дошкільний навчальний заклад № 25 |
вул. Юрія Коптєва, 9 (Купрій Валентина Іванівна, тел.:35210) |
ПРУ |
Централізоване |
14 |
Дошкільний навчальний заклад № 26 |
вул. Ярмаркова, 45-В (Бербушенко Валентина Іванівна, тел.: 50277) |
ПРУ |
Централізоване |
15 |
Дошкільний навчальний заклад № 29 |
вул. Богунська, 2б (Бондаренко Тетяна Володимирівна, тел.: 53938) |
ПРУ |
Централізоване |
16 |
Дошкільний навчальний заклад № 28, центр С.Ф.Русової |
вул. Юрія Коптєва, 39 (Недільченко Олена Миколаївна, тел.: 31203) |
ПРУ |
Централізоване |
17 |
Ліцей №6 |
вул. Київська, 232 (Самозван Дмитро Володимирович, тел.: 53148) |
ПРУ |
Централізоване |
18 |
Ліцей №12 |
військове містечко-12 (Пилипенко Тетяна Віталіївна, тел: 75445) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
19 |
Дошкільний навчальний заклад № 19 |
вул. Фабрична, 140 (Паніца Олена Сергіївна, тел: 74602) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
20 |
Дошкільний навчальний заклад № 4 |
вул. 18 Вересня, 27 (Цибенко Ірина Володимирівна, тел: 39247, 39243) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
21 |
Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Прилуцької міської ради
|
вул. Короленка, 8 (Попко Валентин Петрович, тел.: 50858, 52545)
|
- |
Індивідуальна (газ) |
22 |
Філія міського Будинку культури |
в/м 12, буд. 1/107 (Дубовик Олександр Олександрович, тел.:30432)
|
- |
Індивідуальна (електрична) |
№ |
Назва закладу |
Адреса, відповідальна особа, контактний телефон |
Наявність споруди ЦЗ |
Наявність котельні |
1 |
Прилуцький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №10 (ліцей №10) |
вул. Київська, 375 (Зімбалевська Юлія Петрівна, 066 88 31 059) |
Найпростіше укриття |
Індивідуальна (газ, дрова) |
2 |
Прилуцька дитячо-юнацька спортивна школа |
вул. Пушкіна, 104-А (Харченко Віктор Миколайович, 066 45 40 643) |
- |
Індивідуальна (газ, дрова) |
3 |
Центр творчості дітей та юнацтва Прилуцької міської ради Чернігівської області |
вул. 1 Травня, 80 (Савченко Тетяна Михайлівна, 050 263 50 22) |
Сховище |
Індивідуальна (газ) |
4 |
Прилуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Прилуцької міської ради |
вул. Саксаганського, 14 (Самусенко Олександр Миколайович, 050 915 22 25) |
- |
Централізоване |
5 |
Прилуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №12 Прилуцької міської ради |
в/м -12 (Пилипенко Тетяна Віталіївна, 066 15 78 964) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
6 |
Прилуцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 Прилуцької міської ради |
пров. Фізкультурника, 24 (Симоненко Наталія Петрівна, 066 209 29 23) |
Найпростіше укриття |
Індивідуальна (газ) |
7 |
Дошкільний навчальний заклад № 2 Прилуцької міської ради |
вул. Садова, 149-А (Савченко Марина Василівна, 095 342 32 78) |
- |
Індивідуальна (газ) |
8 |
Дошкільний навчальний заклад № 4 Прилуцької міської ради |
вул. 18 Вересня, 27 та 29 (Цибенко Ірина Володимирівна, 050 500 79 57) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
9 |
Дошкільний навчальний заклад № 8 Прилуцької міської ради центр В.О.Сухомлин-ського |
вул. Соборна, 42 (Ляшенко Олена Іванівна, 066 439 20 24) |
Найпростіше укриття |
Централізоване |
10 |
Дошкільний навчальний заклад № 10 Прилуцької міської ради |
вул. Низова, 60 (Дрожнікова Лариса Василівна, 063 280 32 18) |
- |
Індивідуальна (газ) |
11 |
Заклад дошкільної освіти комбінованого типу №15 Прилуцької міської ради |
2 пров. Миколаївський, 14-А (Веремієнко Світлана Анатоліївна, 066 078 20 56) |
ПРУ |
Індивідуальна (газ) |
12 |
Дошкільний навчальний заклад комбінованого типу №25 Прилуцької міської ради |
вул. Юрія Коптєва, 9 (Купрій Валентина Іванівна, 095 448 14 03) |
ПРУ |
Централізоване |
13 |
Дошкільний навчальний заклад комбінованого типу № 26 Прилуцької міської ради |
вул. Ярмаркова, 45-А (Бербушенко Валентина Іванівна, 050 758 89 10) |
ПРУ |
Централізоване |
14 |
Дошкільний навчальний заклад № 28 центр С.Ф.Русової Прилуцької міської ради |
вул. Юрія Коптєва, 39 (Недільченко Олена Миколаївна, 095 383 13 25) |
ПРУ |
Централізоване |
15 |
Дошкільний навчальний заклад комбінованого типу № 29 Прилуцької міської ради |
вул. Богунська, 2-Б (Бондаренко Тетяна Володимирівна, 066 284 33 30) |
ПРУ |
Індивідуальна (газ) |
16 |
Приміщення колишньої їдальні «Нафтовик» |
вул. Шевченка, 107 (Голік Людмила Валеріївна, 099 010 31 16) |
ПРУ |
Централізоване |
17 |
Приміщення у територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Прилуцької міської ради |
вул. Короленка, 8 використовується як пункт обігріву відповідно до режиму роботи (Попко Валентин Петрович, 095 330 85 63) |
- |
Побутові газові котли (3 шт) |
Управління з питань надзвичайних ситуацій
та оборонної роботи міської ради
Система протипожежного захисту
Керівникам установ, підприємств, організацій нагадуємо, що у будівлях, приміщеннях та спорудах мають бути обладнані системи протипожежного захисту (СПЗ). Це передбачено пунктом 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417 (далі — Правила № 1417). СПЗ не обладнують окремо розташовані застраховані одноповерхові наземні об’єкти громадського призначення, площа яких незалежно від їх ступеня вогнестійкості не перевищує 100 м2.
Система протипожежного захисту — це комплекс технічних засобів, що змонтований на об’єкті, призначений для виявлення, локалізування та ліквідування пожеж без втручання людини, захисту людей, матеріальних цінностей та довкілля від впливу небезпечних чинників пожежі.
Як проєктувати та де застосовувати СПЗ, визначають ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» та інші нормативно-правові акти з питань пожежної безпеки.
СПЗ мають працювати цілодобово, крім випадків, обумовлених чинними нормативними документами. Керівники об'єктів, підприємств повинні забезпечити утримання засобів протипожежного захисту, зокрема систем протипожежного захисту, у працездатному стані та забезпечити підтримання їх експлуатаційної придатності. Зокрема, вони мають:
розробити комплексні заходи щодо утримання СПЗ відповідно до вимог технічного обслуговування;
розробити і затвердити положення, інструкції та інші документи, контролювати їх дотримання;
забезпечити дотримання вимог технічного обслуговування, стандартів, норм, інших відповідних нормативних актів;
організувати вивчення працівниками, які здійснюють контроль за експлуатацією СПЗ, будівельних норм (ДБН);
своєчасно надсилати повідомлення про спрацювання СПЗ або її вимкнення у територіальні органи державного пожежного нагляду, а також про вжиті у зв’язку з цим заходи із забезпечення пожежної безпеки захищуваного об’єкта.
Несправності, які впливають на працездатність СПЗ, повинні усуватися негайно, інші несправності усуваються в передбачені регламентом терміни. При цьому необхідно робити записи у відповідних журналах — Журналі обліку робіт щодо підтримання експлуатаційної придатності і ремонту (планового та позапланового) системи СПЗ і Журналі обліку санкціонованих та несанкціонованих спрацьовувань (відмов, несправностей) СПЗ.
Підтримання експлуатаційної придатності (технічне обслуговування) СПЗ здійснюється відповідно до вимог технічної документації підприємств-виготовлювачів та затверджених регламентів робіт з технічного обслуговування.
За інформацією Прилуцького РУ ГУ ДСНС України у Чернігівській області
Будьте обережні – африканська чума свиней
Спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області на території Ічнянського національного природного парку проведено епізоотичне обстеження в зв’язку з виявленням залишків двох трупів диких свиней. Відібраний патологічний матеріал направлено для проведення лабораторних досліджень та встановлення причини загибелі в Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи , м. Київ.
У березні отримано результат досліджень - виявлено ДНК вірус африканської чуми свиней.
У зв’язку з встановленням захворювання диких свиней на африканську чуму на території Ічнянського національного природного парку та з метою недопущення розповсюдження африканської чуми свиней цього ж дня проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Прилуцькій районній державній адміністрації.
Рішенням комісії визначено Ічнянський національний природній парк неблагополучним по африканській чумі свиней, затверджено План заходів щодо профілактики, недопущення поширення та ліквідації захворювання африканської чуми свиней на території Ічнянського національного природного парку.
Дане рішення доведено до виконавців. Заходи щодо оздоровлення неблагополучного пункту тривають. Створені робочі групи, які шляхом обходу перевіряють територію парку та прилеглі території на наявність загиблих тварин. Облаштовано місце згідно вимог для утилізації шляхом спалення виявлених трупів диких свиней. Широко проводиться просвітницько – роз’яснювальна робота серед населення, розповсюджуються листівки, пам’ятки, буклети.
Африканська чума свиней – небезпечне вірусне захворювання, яке вражає свиней. Інкубаційний період може тривати від 3 до 15 діб. Хвороба характеризується здебільшого гострим перебігом, проявляється лихоманкою, крововиливами, синюшністю, ураженням внутрішніх органів та високою смертністю.
Вірус АЧС залишається життєздатним:
в м’ясі хворих тварин- до 155 днів;
у гною та ґрунті – до 3 місяців;
у трупах свиней – до 2,5 місяців;
у копчених м’ясопродуктах – до 6 місяців;
в солонині – до 1 року;
в замороженому м’ясі – до 3 років.
Люди не хворіють на АЧС. Лише домашні та дикі свині, незалежно від породи, віку та статі.
На даний час ефективної вакцини не існує. Успішного лікування не має, тому лікування заборонене законодавством України.
Хвороба може швидко поширитись, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.
Щоб запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство необхідно утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами. Дотримуватись вимог біобезпеки. Не згодовувати свиням рештки зі свого столу. При підозрі на АЧС треба сповістити спеціаліста державної установи ветеринарної медицини (т. 5-25-80, 5-05-15, 3-86-78).
Управління з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи міської ради
За інформацією Прилуцької районної державної лікарні ветеринарної медицини
Випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього середовища
З настанням весни постало питання диму та вогнищ від спалення рослинних решток. Спалення вже стало невід'ємною ознакою цього періоду. Вкотре нагадуємо, що такі дії заборонені чинним законодавством, оскільки наносять значну шкоду довкіллю.
Випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього природного середовища та призводить до забруднення атмосферного повітря, руйнування екосистеми (знищення комах, тварин, рослин та мікроорганізмів), погіршення якості ґрунту, спричинення різноманітних захворювань.
Відповідно до статті 42 Закону України “Про відходи”, Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства № 105 від 10.04.2006, протокольного рішення засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 09.03.2023 № 3, підпункту 6 пункту 14.2. Правил благоустрою території м.Прилуки (нова редакція), затверджених рішенням міської ради від від 25.10.2019 №2 (62 сесія 7 скликання) спалювати рослинні рештки, суху рослинність, порушувати правила протипожежної безпеки категорично заборонено.
Компостування — це цивілізоване поводження із залишками рослинності, це:
-добрива вже знаходяться на земельній ділянці, тобто транспортування відпадає;
-Ви знаєте що там знаходиться;
-розкладаючись листя, бадилля, дрібні гілочки повертають всі поживні речовини, які були накопичені в період вегетації. Ті частини, що розкладаються повільніше, виконують структуруючу функцію грунту, покращуючи його якість.
-також поступово розкладаючись, залишки живлять бактерій і комах, що існують в грунті. Такий симбіоз видаляє з грунту патогенні організми грибкового та бактеріального типу.
Ще одне застосування опалого листя — це мульчування ним рослин на присадибній ділянці. У такий спосіб захищається грунт та поліпшується його якість. Мульчування перешкоджає росту бур’янів.
Таким чином виконуючи компостування та мульчування господар не тільки не має негативного впливу на довкілля, а навпаки — відновлює та живить грунт, поліпшує якість повітря бо не спалює рослинні залишки.
Комунальне підприємство “Муніципальний контроль” нагадує, що спалювання відходів, у тому числі й рослинних решток це — порушення Правил благоустрою території м. Прилуки (нова редакція) тягнуть за собою накладення штрафу на фізичних осіб: від 340 до 1360 грн; на юридичних осіб: від 850 до 1700 грн (стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Стосовно іншої сухої рослинності (стерні, сухих гілок дерев, тощо), то частиною 3 статті 27 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Однак, на даний час, вищевказаний порядок не затверджений, а тому будь-які дії щодо спалювання сухої рослинності будуть вважатися самовільними та протиправними.
За спалювання решток сухої рослинності, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачається адміністративна відповідальність у вигляді накладання штрафу на громадян від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3060-6120грн.) і на посадових осіб - від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (15300-21420грн.).
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(6120-12240грн.) і на посадових осіб - від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(21420-30600грн.).
У березні 2022 року внесено зміни до статті 113 “Диверсія” Кримінального кодексу України, які посилюють відповідальність за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану, до яких віднесено і підпали.
Головний спеціаліст санітарно-екологічного контролю управління з питань надзвичайних
ситуацій та оборонної роботи міської ради, Анатолій БОЙЧЕНКО
За спалювання cyxoï трави та листя передбачений штраф
З настанням весни постало питання диму та вогнищ від спалення рослинних решток. Спалення вже стало невід'ємною ознакою цього періоду. Вкотре нагадуємо, що такі дії заборонені чинним законодавством, оскільки наносять значну шкоду довкіллю.
Випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього природного середовища та призводить до забруднення атмосферного повітря, руйнування екосистеми (знищення комах, тварин, рослин та мікроорганізмів), погіршення якості ґрунту, спричинення різноманітних захворювань.
Нагадуємо, що за спалювання cyxoï трави та листя передбачений штраф від 3060 до 6120 грн для громадян, від 15300 rpн до 21420 грн для посадових ociб.
За ті самі дiï, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, доведеться заплатити від 6120 до 12 240 гривень.
У період военного стану паління трави може кваліфікуватися як диверсія.
Це передбачено частиною 2 статті 113Кримінального Кодексу України (Вчинення з метою ослаблення держави вибухів, підпалів a6o інших дій, спрямованих на масове знищення людей, заподіяння тілесних ушкоджень чи іншої шкоди їхньому здоров’ю, на зруйнування a6o пошкодження обєктів, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення вчинені в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту).
Будьте обережні на риболовлі
Настала весна, прямо на очах кресне крига, але любителів зимової риболовлі не стає менше. При цьому постійно порушуються правила безпеки на люду. Нехтування правилами безпеки під час підльодного лову риби може призвести до трагедії.
Про наслідки такого ставлення до власної безпеки свідчить красномовна статистика: вже більше сотні людських життів в Україні забрала вода з початку 2021 року.
Так, і в Чернігові 16 березня, 71-річний чоловік провалився під кригу на Десні. Постраждалого врятовано місцевими жителями ще до прибуття рятувальників.
Тому потрібно нагадати, що під час руху по льоду треба звертати увагу на його поверхню та обходити небезпечні місця і ділянки. Особливу обережність слід проявляти в місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами промислових підприємств, які впадають у водойму.
Якщо на лід виходить група людей, то відстань між ними повинна бути не менше 5 м. При переході по льоду в невідомому місці потрібно взяти палицю, щоб за її допомогою перевіряти міць льоду. Якщо від удару палицею з'явиться вода, то необхідно негайно повернутись назад. Ні в якому разі не перевіряйте лід ногою.
По тонкому льоду небезпечно ходити і групами і навіть поодинці, не маючи при собі міцної мотузки довжиною 10-15 м. У пошуках місця для риболовлі мотузку має нести той, що ззаду, а передній постійно перевіряє лід плішнею, обходить підозрілі місця, ділянки з тріщинами і розливами води на поверхні льоду.
Не можна пробивати поряд багато лунок. Лід повинен бути не менше 5-7 см, при цьому він повинен бути прозорим і чистим, якщо лід має каламутний або молочний колір, то бажано від ловлі відмовитися. Якщо ви відчуваєте, що лід тріщить і осідає, негайно зупиніться і з плішнею або льодобуром в руках відходьте назад ковзним кроком по вже пройденому шляху. А потім вибирайте інший напрямок або поверніться на берег.
Не можна підходити до затоплених дерев, підмиваємих берегів або до інших предметів, що вмерзли в лід, в цих місцях лід дуже тонкий і ви можете легко провалитися.
Речі, що ви взяли з собою на риболовлю, повинні бути легкі і зручні в перенесенні, щоб у випадку потрапляння під лід їх швидко можна було позбутися.
Якщо ви потрапили під лід потрібно:
не панікувати, оцінити ситуацію навколо;
вести себе спокійно, не борсаючись у воді, і не навалюючись всім тілом на кірку льоду;
щоб не зануритися у воду повністю, розкинути широко руки;
постаратися тіло привести в горизонтальне положення, обпертися ліктями об лід і “викинути” на лід ногу, що знаходиться найближче до кромки льоду і поворотом корпусу витягнути другу ногу;
спокійно спробувати відповзти від цього небезпечного місця, покликати на допомогу;
негайно викрутити промоклий одяг або перевдягнутися.
Знайти місце, захищене від вітру, вкритися ковдрою, випити гарячий чай, підкласти грілку, пляшки, наповнені гарячою водою до грудної клітки, до голови, під пахви. Якщо з собою не виявилося ні грілки, ні інших ємностей, можна нагріти камені в багатті, загорнути в тканину і прикласти до цих місць.
Не можна розтирати тіло, приймати алкоголь, це тільки завдасть шкоди організму. При розтиранні з судин почне надходити охолоджена кров до серця, що може призвести до зниження температури тіла, а алкоголь призведе до пригнічення нервової системи.
На жаль, попри численні заклики рятувальників, навіть в умовах небезпечних перепадів температурних показників, громадяни продовжують відвідувати водойми і наражати своє життя на небезпеку.
Виконуйте ці прості правила і поради та зробіть свою зимову риболовлю максимально безпечною.
Станіслав Михайленко, методист НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області
Небезпека переохолодження
В Україні в кінці поточного тижня та майже весь наступний тиждень очікується суттєве похолодання. Синоптики прогнозують уже з п’ятниці зниження температури, яка на нашої області півночі області може досягнути -23°С. Тому гостро стає проблема переохолодження.
При переохолодженні організм людини втрачає більше тепла, ніж виробляє. Це може відбутися при довгому знаходженні в умовах зниженої температури і при високій вологості повітря. Переохолодження організму також можливе при носінні тісного одягу, взуття та одягу що називається «не по погоді».
При цьому виникають три ступені переохолодження:
При легкому ступені переохолодження температура тіла знижується до 32-34 градусів. Шкірні покриви здобувають бліде забарвлення, з'являються озноб, утруднення мови, "гусяча шкіра". Артеріальний тиск залишається нормальним, якщо підвищується, то незначно. При легкому переохолодженні можливі обмороження різних ділянок тіла, 1-2 ступеня.
При середньому ступені переохолодження температура тіла знижується до 29-32 градусів. Пульс при цьому значно сповільнюється - до 50 ударів на хвилину. Шкіра стає синюшною, на дотик холодною. Знижується артеріальний тиск, а дихання стає поверхневим і нечастим. Часто при переохолодженні середньої тяжкості виникає раптова сонливість. При цій стадії переохолодження можливі обмороження 1-4 ступеня.
При важкому ступені переохолодження температура тіла стає нижчою 31 градуса. Людина вже втрачає свідомість, пульс його сповільнюється до 36 ударів в хвилину. Часто виникають судоми і блювота. Відбувається гостре кисневе голодування головного мозку. Обмороження при цьому ступені переохолодження дуже важкі, і якщо не надати негайну допомогу, настане задубіння і смерть.
Перша допомога при переохолодженні:
Допомога має надаватися правильно, інакше можна принести шкоду потерпілому.
Постраждалого потрібно помістити в тепле приміщення, зняти з нього промерзлу одяг і взуття, і зігріти, бажано у ванні з теплою водою, яку потрібно доводити до температури тіла (37 градусів) поступово, протягом 15 хвилин.
Після прийняття ванни розтерти тіло горілкою, до появи чутливості шкіри.
Добре укутати потерпілого і дати випити гарячого пиття. Не можна пити каву і алкоголь, які сприяють різкому розширенню кровоносних судин, що загрожує їх розривами, внутрішніми крововиливами та порушенню роботи серця.
Наслідки переохолодження:
Зазвичай переохолодження організму безслідно не проходить, адже захисні сили організму від перенесеного стресу знижуються. При переохолодженні організму будь-якого ступеня тяжкості створюються сприятливі умови для прояву гострих респіраторних захворювань, розвиваються органічні зміни в головному мозку і судинах.
Але найсерйознішим наслідком переохолодження можна вважати відмороження частин тіла і кінцівок.
Профілактика переохолоджень:
Станіслав Михайленко,
методист НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області
Обережно піротехніка
Напередодні Новорічних та Різдвяних свят актуальності набуває питання придбання піротехнічних засобів та небезпека, пов’язана необережним поводженням з ними.
Піротехніка – це яскраве дійство, яке здатне зачарувати всіх. При правильному використанні воно захоплює, приносить тільки радість та незабутні враження. Але кожного року через необережне поводження з феєрверками та іншими піротехнічними засобами гинуть та травмуються як діти, так і дорослі.
Щоб не сумніватися в якості і безпеці, купувати піротехнічні засоби необхідно виключно у фірмових магазинах, а не на ринках, зупинках громадського транспорту або у сумнівних торговців.
Звертаємо увагу, щоб не травмувати ні себе, ні оточуючих, треба чітко дотримуватися інструкцій, якими повинні бути забезпечені всі піротехнічні вироби. Інструкція має бути українською мовою! В іншому разі – не купуйте. Це означає, що виріб – не сертифікований і користуватися ним небезпечно.
При купівлі піротехнічного виробу поцікавтесь у продавця наявністю сертифікату якості на товар, перевірте термін придатності та зверніть увагу на упаковку. Ні в якому разі не використовуйте піротехнічні вироби з дефектами: розірвані, зім’яті, підмочені, з тріщинами та іншими пошкодженнями корпусу або гніту.
Піротехнічні засоби повинні купуватись дорослими, діти можуть користуватися ними тільки під наглядом батьків.
Пам’ятайте, горючі речовини та порох, які входять до складу піротехнічних виробів, дуже небезпечні. При необережному поводженні з ними або неправильному зберіганні вони легко розгоряються, що може призвести до пожежі. Тому, існують загальні правила, які обов’язково необхідно виконувати:
ОСНОВНІ ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ З НАЙПОШИРЕНІШИМИ З ПІРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ:
Не намагайтесь виготовити феєрверки самостійно в домашніх умовах.
ПАМ'ЯТАЙТЕ: НЕАКУРАТНЕ ПОВОДЖЕННЯ З ПІРОТЕХНІЧНИМИ ЗАСОБАМИ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО ПОЖЕЖІ АБО ЗАВДАТИ ШКОДИ ЗДОРОВ'Ю!
Ігор Огар
Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Чернігівської області
Якщо ви стали заручником
Терор, у перекладі з латинської як страх або жах – це діяльність направлена на залякування людей, яка полягає у свідомому, цілеспрямованому застосуванні насильства шляхом захоплення заручників, підпалів, убивств, тортур тощо.
Для ефективної боротьби з тероризмом до неї повинні долучатися не тільки найбільш свідомі громадяни та ті, кого торкнулася біда, але й суспільство в цілому. Без підтримки суспільства будь-які спецслужби безсилі в боротьбі з тероризмом.
Також слід якомога швидше перейти від стану необізнаності або паніки до усвідомлення того, що вживати заходів щодо попередження та припинення діяльності терористів – це щоденна необхідність.
До прикладу, захоплення в заручники може відбутися в будь-якому місці (установі, закладі, громадських місцях, транспорті, квартирі та на вулиці тощо). У такому випадку пам’ятайте, що ваше життя ставатиме предметом торгу і саме ваша поведінка може вплинути на ставлення терористів до вас.
Коли відбувається захоплення заручників, варто пам’ятати, що:
Будь-яка людина за збігом обставин може виявитися заручником терористів. Тому вище перераховані заходи щодо збереження життя і здоров’я потрібно вивчити заздалегідь.
Методист НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області
Станіслав Михайленко
Про ризик розповсюдження інфекційної хвороби - легіонельозу
Управління з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи міської ради повідомляє, що згідно із інформацією інституту імені Р. Коха (Франція) після зняття карантинних заходів та відкриття готелів, спортивних споруд і басейнів можливе підвищення ризику розповсюдження легіонельозу (хвороби легіонерів).
Легіонельоз (хвороба легіонерів) - інфекційна хвороба, що викликається збудником Legionella pneumophila та характеризується враженням легенів, протікає по типу тяжкої пневмонії з високою летальністю (від 5% до 10%). Легкі форми (лихоманка Понтіак) схожі на респіраторну вірусну інфекцію з короткочасною гарячкою до 2-5 діб, кашлем, сухістю та болем у горлі.
Шлях передачі хвороби - повітряний, аерозольний. Збудник потрапляє в організм людини через дихальні шляхи з аерозолем, який утворюється при роботі приладів систем водопостачання - кранів, душових сіток, джакузі та інших, які створюють дрібнодисперсний аерозоль води. У разі неправильного або відсутності відповідного обслуговування установок питної води, душових кабін, джакузі, зволожувачів або змішувачів води, у них може спостерігатися підвищений ріст цих бактерій.
Основні чинники, що сприяють розмноженню легіонели:
Побутові спліт-кондиціонери з зовнішнім та внутрішнім блоком не є фактором розповсюдження та розмноження легіонел, бо в них немає утворення аерозолю та не циркулює вода. Певний ризик являють собою центральні системи кондиціювання із зволожуванням повітря, яке відбувається за рахунок розбризкування рідини в повітря, яке подається в систему.
Отже, при проведенні оцінки ризику розповсюдження збудника легіонельозу у закладах перебування людей необхідно оцінити систему водопостачання (переважно гарячого) на наявність факторів ризику передачі та розмноження легіонели, що приведені вище, а також центральну систему кондиціювання приміщень (за умови зволоження припливного повітря).
Для зниження ризику передачі легіонельозу в закладах розміщення рекомендується розроблювати плани заходів щодо забезпечення відповідної температури гарячої води, уникнення застоїв в системах гарячого водопостачання, а також організації періодичних досліджень гарячої води на наявність збудника легіонельозу.
Управління з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи міської ради
Охорона праці на невеликих підприємствах.
Як уберегтись від грипу (додається).
Обережно, ожеледиця (додається).
НЕБЕЗПЕКА ПРИ УКУСАХ КОМАХ (додається)
У зв’язку із збільшенням кількості нещасних випадків невиробничого характеру з громадянами на залізничному транспорті України, у тому числі зі смертельними наслідками, звертаємо вашу увагу на необхідність дотримання «Правил безпеки громадян на залізничному транспорті України» (додаються).
ОБЕРЕЖНО, КЛІЩІ ПРОКИНУЛИСЬ! (додається)
Випалювання сухої рослинності має згубний вплив
на стан навколишнього середовища
З настанням весни постало питання диму та вогнищ від спалення рослинних решток. Спалення вже стало невід'ємною ознакою цього періоду. Вкотре нагадуємо, що такі дії заборонені чинним законодавством, оскільки наносять значну шкоду довкіллю.
Випалювання сухої рослинності має згубний вплив на стан навколишнього природного середовища та призводить до забруднення атмосферного повітря, руйнування екосистеми (знищення комах, тварин, рослин та мікроорганізмів), погіршення якості ґрунту, спричинення різноманітних захворювань.
Відповідно до статті 42 Закону України “Про відходи”, Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства № 105 від 10.04.06, пункту 3.7 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, п.п. 6.13.1 Правил благоустрою території м.Прилуки, затверджених рішенням міської ради від від 25.09.2014 №4(74сесія 6 скликання) спалювати листя, суху рослинність, розпалювати багаття та порушувати правила протипожежної безпеки категорично заборонено.
Стосовно іншої сухої рослинності (стерні, сухих гілок дерев, тощо), то частиною 3 статті 27 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища (Мінприроди України).
Однак, на даний час, вищевказаний порядок не затверджений, а тому будь-які дії щодо спалювання сухої рослинності будуть вважатися самовільними та протиправними.
Крім того, Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області проводяться рейдові перевірки з метою недопущення та припинення спалювання решток сухої рослинності, порубаних решток та сміття.
За спалювання решток сухої рослинності, відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, виникає адміністративна відповідальність у вигляді накладання штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Комунальне підприємство “Муніципальний контроль” нагадує нагадує, що порушення “Правил благоустрою території м. Прилуки” тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб: від 340 до 1360 грн; на юридичних осіб: від 850 до 1700 грн (ст.152 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Головний спеціаліст санітарно-екологічного контролю управління
з питань надзвичайних ситуацій та оборонної роботи міської ради
А.Г.БОЙЧЕНКО
Безпечні вибори
Відповідно до ст.38 Конституції України, громадяни України мають вільне право обирати та бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Але, поряд з цим, дуже актуальним стає питання безпеки на виборчій дільниці, адже згідно з статті 3 Основного закону держави «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю».
Відповідальність за організацію і забезпечення техногенної та пожежної безпеки на виборчих дільницях покладається на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування або інші органи (посадових осіб), які відповідно до закону здійснюють їх повноваження.
Постійний контроль за техногенним і протипожежним станом на період підготовки та проведення виборів здійснює черговий виборчої дільниці.
Але кожен громадянин повинен дбати за власну безпеку та правильно реагувати на надзвичайні ситуації, які можуть виникнути.
Дії при виявленні підозрілого предмету:
опитати присутніх, можливо цей предмет належить їм;
не чіпати, не відкривати, не зсувати з місця знахідку;
огородити місце виявлення підозрілого предмету та взяти його під охорону;
відвести подалі від знахідки людей;
повідомити про виявлення підозрілого предмету керівника об’єкта, голову виборчої комісії чи відповідальну компетентну посадову особу (органи поліції).
У разі виникнення надзвичайної ситуації, зокрема пожежі, слід негайно повідомити про це в аварійно-рятувальну службу цивільного захисту за номером «101».
При цьому необхідно назвати:
адресу об’єкту;
кількість поверхів будівлі;
місце надзвичайної події;
обстановку на ній;
наявність людей;
повідомити своє прізвище та (по можливості) самостійно вжити заходи щодо евакуації людей;
при пожежі вжити заходи щодо її гасіння та збереження матеріальних цінностей;
повідомити про надзвичайну ситуацію керівника об’єкту, голову виборчої комісії, відповідальну компетентну посадову особу або чергового дільниці.
Бережіть себе та своє здоров’я, будьте обережні під час волевиявлення на виборчих дільницях.
Навчально-методичний центр цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Чернігівської області
ПОЖЕЖА В БУДИНКУ (додається)
Загасити багаття легше, ніж ліс
Комфортний перехід на літній час
Дбайте про безпеку, а не тільки про улов!
Навчання керівників дошкільних навчальних закладів
Остерігайтесь переохолоджень та обморожень
Що робити, аби електричні обігрівачі не спричинили пожеж?
Комфортний перехід на зимовий час
Небезпека отруєння чадним газом
ШІСТЬ ПРОТИЗАСТУДНИХ ПРАВИЛ НА КОЖЕН ДЕНЬ
Профілактика інфекційних захворювань та харчових отруєнь
Як уберегти себе і свою родину на пікніку
Памятка - Бережіть ліс від пожежі!
Смачний та корисний березовий сік
Наслідки при спалюванні сухої трави та листя!
Безпека Вашого дому залежить від Вас!
Про попередження нещасних випадків з громадянами на залізничному транспорті
Комфортний перехід на зимовий час
Небезпечний газ! ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ ЩОДО ДІЙ У НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ!
ВАРТО ЗНАТИ, ЯКІ НАСЛІДКИ МАЄ ГРИП
Всесвітній день боротьби зі сказом.
Готуймось до опалювального сезону
Увага! Результати літнього відпочинку - 2016
Рекомендації щодо запобігання та профілактики йододефіцитних захворювань
Як уберегтися від сонячного удару
Утилізація побутових елементів живлення
Пам’ятка! ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ГРОЗИ
Пам’ятка! ОБЕРЕЖНО, КЛІЩІ ПРОКИНУЛИСЬdoc
Загасити багаття легше, ніж ліс
Пам’ятка! Бережіть ліс від пожежі
Пам’ятка. Сказ – це небезпечно!
Велосипед може бути загрозою для здоров'я
Весняний авітаміноз – загроза здоров’ю
ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ЕВАКУАЦІЇ
АВАРІЇ З ВИТОКОМ НЕБЕЗПЕЧНИХ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН
Шість протизастудних правил на кожен день
Безпека в житті – життя в безпеці
ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ! Що робити при загрозі теракту?
ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ! Що робити при укусі бджоли?
Пам'ятка Про поведінку на воді
Пам'ятка Літній відпочинок на природі
Що робити, якщо розбився термометр
Як поводити себе, ставши заручником терористів
Про небезпеку виявлення підозрілих вибухових предметів
Небезпека при спалюванні сухої трави та листя
ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ПОПЕРЕДЖУВАЛЬНОМУ СИГНАЛІ "УВАГА ВСІМ"!
Пам'ятка. Чи можна кинути палити раз і назавжди!
Пам’ятка про правила поводження на водних об’єктах у зимовий період
Пам'ятка для населення, що робити при загрозі теракту
Пам’ятка населенню щодо дій при розливі ртуті в приміщенні
Пам’ятка населенню в осіннє-зимовий період
Будьте обережні з піротехнікою
Від необережності горять будівлі
Дії при виявленні вибухонебезпечних предметів
Заборона спалювання сухої трави
Купання
Обережно, грип
Пам'ятки населенню на особливий період
Пам'ятка населенню
Переохолодження організму
Правила поведінки в зимовий період
Про спалювання сміття
Тонкий лід
Увага! Вибухонебезпечні предмети
Як кинути курити
Як не допустити пожежі під час відпочинку на природі