04 листопада 2024

Проєкт «Садиби творчості й добра» за фінансування УКФ

Від початку повномасштабної збройної агресії російської федерації питання збереження спадщини постало як ніколи актуально та гостро. На сьогодні вкрай важливо зберегти нашу спадщину, яка є відображенням нашої історії, культури, нашої ідентичності. Разом з будівлями знищуються  культура та  історія.

На території Прилуцького району Чернігівської області знаходяться  сільські та містечкові садиби знаних родин кін. ХІХ поч. ХХ ст., які діяли як «культурні гнізда», просвітницькі центри, акумулючи різноманітні форми творчої діяльності та відігравали важливу роль у розгортанні культурно-націєтворчого руху в державі. Серед таких садиб, зокрема: відомого історика, дослідника, етнографа  М.І. Костомарова у с. Дідівці, знаного композитора Л.М. Ревуцького у с. Іржавець, В.В.Тарновського (брат знаного колекціонера) у м. Прилуки, кам’яниця та садиба І.М.Скоропадського у м. Прилуки, родини Рахманових-Волконських у с. Білорічиця, садиба та в’їзна брама українського художника-аматора, доброго друга Т.Г.Шевченка - Якова де Бальмена у с. Линовиця, садиба козацько-старшинського роду Александровичів в с. Богданівка.

Садиби значимі для локальної спадщини Прилуцького району не лише через своїх власників, але і своєю архітектурою, зокрема серед представлених садиб є приклади  козацько-старшинських: наявність портику, колон, просторових веранд; є приклад - кам’яниці.

Саме тому з серпня по жовтень 2024 р. Прилуцький краєзнавчий музей ім. В.І.Маслова у партнерстві з ГО «Прилучани особливі» зреалізували проєкт «Садиби творчості й добра». Метою проекту «Садиби…» стало використання нових підходів та нових технологій у питанні збереження, доступності та промоції садиб шляхом створення 3D-турів та 3D-моделей  садиб з україно-англійським аудіогідом, зокрема садиба-музей Л.М. Ревуцького та М.І. Костомарова тепер мають повноцінне фотограмметричне сканування (ззовні та зсередини). 3Д-моделі мають цифрову колекцію світлин  предметів, інтер’єрів, власників, побуту садиб.

Садиби - не просто культурні пам’ятки минулого, вони є носіями істрочних та культурних цінностей, що далеко виходять за рамки часу, є джерелом наших пізнань, виразником народної свідомості та ідентичності.
Проект «Садиби творчості й добра» сприяє збереженню та доступності нашої спадщини, зміцненню сучасної української ідентичності та формуванню спільних цінностей українського суспільства.

Проєкт забезпечує доступність до локальної спадщини Прилуцького району людям з обмеженими можливостями, дослідникам, науковцям, краєзнавцям, сприяє туристичній привабливості, розвитку внутрішнього туризму, формуванню нового туристичного продукту в регіоні. Проєкт сприяє збереженню та доступності нашої спадщини, зміцненню сучасної української ідентичності та формуванню спільних цінностей українського суспільства.

Віртуальні садиби можна переглянути у рубриці «Садиби Прилуцької громади» на сайті: https://museumpryluky.org.ua/news/virtual/sadyby

 Віртуальні 3D тури

с. Радьківка Свято-Вознесенський чоловічий монастир

с. Іржавець садиба Ревуцьких

с. Богданівка садиба Александровичів

с. Білорічиця садиба Рахманових-Волконських

с. Дідівці садиба Киселя

с. Линовиця садиба де Бальмена

м. Прилуки садиба Скоропадського

м. Прилуки садиба Шкуратова

с. Линовиця оглядова вежа у садибі де Бальменів

м. Прилуки садиба Тарновського

м. Прилуки флігель у садибі Скоропадського

 

3D Моделі

Садиба Ревуцьких

Садиба Рахманових-Волконських

Садиба Александровичів

Садиба Киселя

Садиба Скоропадського. Флігель

Садиба де Бальменів

Садиба де Бальменів. Оглядова вежа.

Садиба Шкуратова

Садиба Скоропадського

Садиба Тарновського

Свято-Вознесенський чоловічий монастир