Місцевий форум успішних практик профорієнтаційної роботи «Профорієнтація: відкритий діалог про рік змін»

11 червня 2026

З жовтня 2025 року Прилуцька міська територіальна громада долучилася до національного пілотування системи профорієнтації дітей і підлітків. Мета цієї ініціативи – створення цілісної, стійкої та доступної системи супроводу учнів у виборі майбутньої професії. Цей напрям є ключовим компонентом реформи «Нова українська школа», зокрема її третього етапу – розвитку старшої профільної школи.

Пілотування реалізується Швейцарсько-українським проєктом DECIDE у партнерстві з Міністерством освіти і науки України, обласними військовими адміністраціями, органами місцевого самоврядування, закладами освіти та роботодавцями.

У червні усі територіальні громади проводять місцеві форуми під загальною назвою «Освіта, влада, бізнес: синергія заради майбутнього».

11 червня 2026 року команда дотичних до цього проєкту прилучан зібралася, щоб не лише підбити підсумки підготовчого року пілотування системи профорієнтації дітей і підлітків у нашій територіальній громаді, а й поговорити про те, що вже вдалося, які виклики ми бачимо та як можемо розвивати цей напрямок далі – разом.

Місцевий форум успішних практик профорієнтаційної роботи був проведений у форматі «відкритого діалогу», який так і називався «Профорієнтація: відкритий діалог про рік змін». Модератором зустрічі була Ірина Огорілко, яка є кар’єрним координатором у Прилуцькій міській територіальній громаді та психологом Прилуцького центру професійного розвитку педагогічних працівників.

Локацією для зустрічі став Молодіжний простір «DUMKA», бо саме там завжди панує атмосфера щирості, комфорту, сучасності, активності, перспективи. Це саме той простір, де формується молодіжна політика громади.

В діалозі про профорієнтацію взяли участь представники міської ради, закладів освіти, батьківської громадськості та роботодавці. Такий широкий спектр учасників не випадковий, адже профорієнтація сьогодні – це не лише вибір професії. Це про можливості для молоді, про усвідомлене майбутнє, про партнерство освіти, громади, батьків, бізнесу та самих учнів.

Зустріч розпочалася з перегляду відеозвернення-вітання ментора з профорієнтації Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського Інни Кончиц, яка підтримує команду Прилук протягом усього шляху пілотування системи профорієнтації дітей та підлітків у громаді.

Спочатку головний спеціаліст з інвестиційної діяльності Прилуцької міської ради Олена Канавець коротенько розповіла, як усе починалося, бо саме вона готувала заявку на участь громади у пілотуванні.

Далі кар’єрний координатор громади Ірина Огорілко провела презентаційну сесію «Профорієнтація у громаді: 7 кроків спільнодії», в ході якої згадали усі активності, які були прописані в дорожній карті проєкту. Зокрема, дослідження потреб та цілепокладання; інформаційно-комунікаційна кампанія для учнів, вчителів та батьків «Майбутнє, яке обираємо МИ: як громада підтримує вибір професії»; навчання кар'єрних радників в ЗЗСО та кар'єрних координаторів в ТГ; розроблення плану дій та формування партнерської мережі; проведення профорієнтаційних занять та екскурсій; оцінювання впливу та планування майбутніх кроків; місцевий форум успішних практик профорієнтаційної роботи.

Що ще цікавого провела з учасниками форуму кар’єрна радниця та модераторка Ірина Огорілко?

Було інтерактивне знайомство «Одне слово про профорієнтацію».

Блок «Що вдалося» був проведений у форматі «Запитання – відповідь». Для Олени Канавець від модератора було запитання «Які результати підготовчого року є найбільш цінними для громади?»

Кар’єрні радники закладів освіти, які беруть участь у пілотуванні, зокрема Прилуцького ліцею № 1 імені Георгія Вороного Галина Шматко і Людмила Лещенко та Прилуцького ліцею № 5 імені В.А. Затолокіна Олена Душенок і Тетяна Запара відповідали на запитання «Які формати роботи найбільше зацікавили учнів? Які практики спрацювали найкраще?»

Учні ліцеїв № 1, 5 Василіса Тимошенко, Єгор Чобіт, Кіра Дудій, Єлизавета Маркович поділилися своїми враженнями від профорієнтаційних екскурсій та занять і розказали, яку «професію на один день» вони хотіли б спробувати.

Мами учнів та учениць Ольга Бакшун та Анна Маркович відповіли на запитання «Який профорієнтаційний захід вони б особисто могли організувати для своїх дітей?» До речі, ці мами очолюють батьківські комітети у класах, де вчаться їхні діти.

Представниця роботодавця (стоматологічної клініки «Оптима») Ярина Бондар на викладачка Прилуцького професійного ліцею Юлія Забейда зізналися, що вони й надалі готові проводити екскурсії для прилуцьких школярів на локації бізнесу та професійної освіти, адже з цього виграють обидві сторони.

Разом із результатами завжди є й виклики. І це нормально для будь-яких змін та нових ініціатив. Саме тому учасники відкрито обговорили таке: «Що сьогодні потребує посилення? Які труднощі виникають? Які рішення ми можемо шукати разом?»

Для проведення інтерактиву «Ідея для розвитку» учасники об’єдналися у дві групи і виконали завдання: завершити фразу «Наступного року профорієнтація у громаді стане кращою, якщо…» Свої ідеї записали і презентували.

Кар’єрний координатор у блоці «Погляд у майбутнє» презентувала План впровадження системи профорієнтації дітей та підлітків у Прилуцькій міській територіальній громаді на 2026–2027 роки.

Рефлексією зустрічі була вправа «Ресурс – Виклик – Майбутнє» з використання метафоричних асоціативних карток. Учасники обирали по одній картці «Що вже є нашим ресурсом?», «Який виклик ще потребує уваги?», «Якою я бачу профорієнтацію громади в майбутньому?» та ділилися думками.

Підбиваючи підсумки, кар’єрна радниця громади Ірина Огорілко подякувала учасникам зустрічі, підкреслила цінність партнерства та наголосила, що місцевий форум успішних практик профорієнтаційної роботи ще раз показав, що профорієнтація – це не окремий захід чи напрям роботи. Це спільний простір взаємодії громади, освіти, партнерів, батьків та молоді.

Саме через співпрацю ми допомагаємо дітям і підліткам краще розуміти себе, бачити можливості та впевнено будувати своє професійне майбутнє.

Заради цього варто постаратися!

 
 
 
 
 
 
 

 

Ірина Огорілко,

кар’єрний координатор

Прилуцької міської територіальної громади

Переглядів:18